A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Az önkéntesség jótékony hatásai egészségünkre és kedélyállapotunkra

Az könnyedén belátható, hogy egy intellektuális közegben működni, kedves emberekkel kapcsolatokat építeni, tanulni és hasznos munkát végezni nagyon jó dolog. De mi áll ennek a hátterében? Miért olyan jó önkénteskedni? Világszerte kutatások vizsgálják az önkéntes munka pozitív hozadékait, melyek igazolják sok-sok ember motivációját arra, hogy önzetlenül végezzen segítő munkát.

Szinte hihetetlen, de az önkéntes munkának vannak olyan fiziológiai hatásai, melyek révén tulajdonképpen az egészségmegőrzés egyik eszközének is tekinthetjük. Sokan úgy tartják például, hogy az önkéntes munka stresszcsökkentő hatással bír, a stresszről pedig tudjuk, hogy a TOP 5-ben van a szív- és érrendszeri panaszok okozói között. De hogyan csökkentheti a stresszt például az Infopultos önkéntes munka, amelynek során gyakran akár konfliktusos helyzetek is felmerülhetnek?

Az önkéntes tevékenységek során olyan kihívásokkal szembesülünk, melyek segítenek különböző képességeink fejlesztésében. A felmerülő problémák megoldása során fejlődik önismeretünk, ezen keresztül pedig több és több önbizalomra teszünk szert, amivel csökken a stressz-szintünk. Ennek a vérnyomásproblémák megelőzéséhez is köze van, a Carnegie Mellon Egyetem kutatása szerint ugyanis azoknál a felnőtteknél, akik rendszeresen végeznek önkéntes munkát, 40%-al csökken a magas vérnyomás kockázata. Kutatások mutatnak rá arra is, hogy azok, akik évente legalább 100 órányi önkéntes munkát végeznek (ami heti 2 órára oszlik szét), szellemileg és testileg is minőségibb, hosszabb életet élnek.

Mindeközben a jó hangulatról se feledkezzünk meg! Erről is többek közt fiziológiás jelenségek gondoskodnak: a segítés és jócselekedetek során endorfin, szerotonin, oxitocin és dopamin (összefoglalva boldogsághormonok) szabadulnak fel a szervezetünkben. Ezek egytől-egyig a feszültségoldás, örömérzés és fájdalomcsillapítás idegrendszeri eszközei. Nem véletlen tehát az sem, hogy az önkénteskedők között alacsonyabb a depresszió előfordulási aránya. Persze a jó közérzet attól is nagyban függhet, hogy milyen közösségben töltjük a napjainkat, hogy kik azok, akikkel élményeinket megosztjuk. Az önkéntes munka másik nagyon fontos funkciója nem véletlenül a közösségépítés. A közös céllal rendelkező csoporthoz való tartozás érzése energiával tölt fel, ráadásul a tanulási képességeink is akkor teljesítenek az optimumon, ha támogató légkörben, közös értékek mentén tudunk tevékenykedni. Önkéntesként jó eséllyel találunk új barátokra az önkéntes közösségünkben, hiszen feltehetően sok a közös vonás a résztvevők között. Így a szociális hálónk is kiterjedtebb lesz.

Az önkéntes munka tehát amellett, hogy idő és energiaráfordítást, elköteleződést igényel, az egészségügyi hozadékai, a fejlődési lehetőségek, az önbizalmunk növelése és az emberi kapcsolataink bővülése által hozzájárul ahhoz, hogy minőségi életet élhessünk.

A cikk forrásai: Ez, ez és ez az írás.

Írta: Ozga Linda

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.