A Képben vagyunk a Szépművészeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum és Vasarely Múzeum Önkéntes Programjának blogja. Ezen a felületen az önkéntesek publikálják írásaikat múzeumi és kulturális élményeikről és önkéntességről négy témában: Kedvcsináló, Beszélgető, Fejtegető, Mit olvastál? Mit olvassak? A bejegyzések az önkéntes közösségnek, és az Önkéntes Program iránt érdeklődőknek szólnak, és a szerzők személyes véleményét tükrözik. A Képben vagyunk szerkesztősége az esetleges sértő tartalmakat eltávolítja.
E-mail: volunteer@szepmuveszeti.hu

Szerkesztőségi tagok

Keresés: 

Szexuális nevelés középkori balladával...

Bachmann tanár úr és az osztálya


Német dokumentumfilm, 217 perc, 2021.
Rendező (valamint társ-forgatókönyvíró, producer és vágó): Maria Speth
Forgalmazó: Cirko Film

A film hossza tényleg maratoni. A közbülső szünettel együtt rá kell szánni négy órát. Szerintem megéri! A végén zsibbadt hátsóval, de fülig érő szájjal távoztam.


Külön meg kell említenem az operatőrt, Reinhold Vorschneidert, aki mintha beleolvadt volna a tapétába, olyan természetesen viselkedtek a kamaszok a kamerája előtt.
Dieter Bachmann a Hessen tartománybeli Stadtallendorf Georg Büchnerrről elnevezett általános iskolájában tanít. A film idején az egyik végzős csoport (19 diák) osztályfőnöke. (Jelzem, az iskolának hivatalos honlapja van, ahol én még pár filmbeli arcot is felfedeztem.)
A városka lakossága ─ 21 ezer fő ─ meglehetősen vegyes. Láthatunk például cégtáblákat Pizza + Kebab felirattal, amiből számomra kiderült, hogy az emberek itt jól tudnak együttműködni.
Bachmann úr osztálya is "multikulti". Török, olasz, orosz, kazah, erdélyi szász, bolgár hátterű kamaszok próbálnak egy idegen kultúrába beilleszkedni. Néhányan még a német nyelvvel is küszködnek...
Bátorításukra a tanár úr elmeséli, hogy az ő nagyapját még Kowalskinak hívták, és csak a "kényszernémetesítés" folytán lett a nevük Bachmann.
A film egy decemberi reggellel indul és a júniusi ballagással végződik. Zajlanak az órák. A magyarázatokat időnként közös zene, éneklés váltja fel. Aki meg álmos, a padjára borulva szundizhat egy sort. Karácsonyt ünnepelnek, sütnek-főznek, kirándulnak. És persze sokat ökörködnek, hisz kamaszok.
Imádom Bachmann tanár úr pedagógiai módszereit! Türelmét, humorát, őszinteségét, amivel még a gátlásosabb gyerekeket is megnyitja. A srácok pedig mesélnek. A családról, a honvágyról, a tervekről és az álmokról.
Ebben az osztályban nincs tabu téma. Kitárgyalják például Bachmann úr első szexuális tapasztalatát, sőt egy középkori ballada eléneklésével a tanár az egyneműek szerelmét is bemutatja. Amihez persze az osztály bőven hozzászól. Ki így, ki úgy. Mert Bachmann úrnál véleményszabadság van. (Ő csak 10 %-ban "idomít", egyébként meggyőzéspárti, ahogy a film során egy kollégának elmondja.)
Többször mutatnak egy könyvespolcot, ahol laza egymásutániságban van divatlap, versgyűjtemény, futball szabálykönyv, matek példatár, orosz nyelvtan és így tovább. Egy színes kavalkád. Mint amilyen a világ.
Megszerettem ezeket a srácokat. Még az örökké a fekete kendője mögé bújó lányt is, ahogy a végén már teli torokból énekel.
Bachmann tanár úr a szemünk láttára teremt közösséget ebből a nagyon vegyes csoportból. Megtanítja nekik az egymásra figyelés, a felelősségvállalás fontosságát. A film vége felé az osztály egy terebélyes fa ágain csücsül, mint az elröppenni készülő madarak. Csiripelnek még, de a szemük már a távolba néz...
Az utolsó képeken hátulról látjuk Bachman urat. Magányosan ül az osztályteremben. Fején a bolgár színekben virító ajándék sapka. Kezét mintha a szeméhez emelné. Sír?
Végezetül még annyit, hogy szerintem az a mód, ahogy Bachmann úr az ifjúságot a nagybetűs Életre felkészíti, nemcsak a pedagógusoknak, hanem nekünk, szülőknek és nagyszülőknek is követendő példa lehetne.

Szathmári Ágnes
önkéntes
2021. november 22.

Utóirat:
Fontos tudni, hogy a filmet egyelőre csak a Balassi Bálint utcai
Cirko-Gejzír moziban vetítik, és ott is csak bizonyos napokon.

Ha szeretnél hozzászólni, kérjük, jelentkezz be.

A hozzászólások közzététel előtt moderáláson mennek keresztül.